Egy barátom fényallergiás. Ritkán mehet napfényre, általában azt is valamilyen védőruhában teheti csak meg. Neki kerestem valami spéci ajándékot, és bevallom, magam sem gondoltam, hogy az épp egy UV-szűrős esernyő lesz.
Tudta-e a kedves Olvasó, hogy az esernyő eredetileg nem is a víz ellen védett? Én sem hallottam még róla, itt adták tudtomra. Az esernyő ősét az ókorban a napsütés ellen kezdték el használni, 3000 éves pályafutását Egyiptomban, Babilonban és Kínában kezdte. Akkor általában a vallási vezetők vitték magukkal, mint afféle hordozható árnyék.
Eső elleni védekezésre Periklész korában a görögök kezdték el használni. A fennmaradt emlékek szerint a luxuscikknek számító esernyőt leginkább a rabszolgák használták – előkelő asszonyok feje fölé tartva. védekezésre használták.
Az esőtől óvó ernyő Európa másik felén általánosan csak a 18. században terjedt el – hol máshol, mint az esős Angliában? Az esernyő prófétája a londoni Sir Jonas Hauway volt, aki nemcsak a bevételüket féltő kocsisokkal küzdött meg, hanem a városiak megvetésével is. Mindennek ellenére Sir Jonas harminc éven át sétált esernyője alatt a városiak gúnyának céltáblájaként, mígnem megérkezett az áttörés.
Az akkoriban még súlyos, több kilós, valódi bőrponyvás esernyő több kilót is nyomott, és általában több generációt is kiszolgált. A mai összecsukható, női táskában is észrevétlenül meglapuló darabokon bizonyára épp úgy elámulnának a korabeli kisasszonyok, mint a leégéstől védő UV-szűrős esernyőn. Hol van már a csipkenapernyő – és hol van már a veszélytelen napfürdőzés kora?
Az UV-szűrős esernyő azoknak is tökéletes választás, akik bár fényallergiával nem küzdenek, de szeretnék magukat megóvni a perzselő napsütés káros sugaraitól, vagy városnézésre indulnak a tűző napon. Ki tudja, lehet, hogy a klímaváltozással együtt az esernyő is új korszakát kezdi, mint hordozható árnyék…?
Comments Off